Župnija Muta

Bilo smo na obisku v župnijski cerkvi Sv. Marjeta na Zgornji Muti. Za gledalce oddaje Pot–i je spregovoril domači župnik Marko Drevenšek.

Župnija Muta, duhovnik Marko Drevenšek - predvajaj  (trajanje 41 minut - stari arhivski posnetki.)

Zgornja Muta se je razvila okoli lijakastega tržnega prostora, katerega osrednja stavba je bila godska župnijska cerkev Sv. Marjeta, ki se prvič omenja kot kapela leta 1349, v letih 1460-65 pa kot farna cerkev. Od nekdanje cerkve se je ohranila glavna ladja, ki so ji leta 1689 prizidali stranski ladji, prezbiterij z zakristijo in oratorijem ter povišali zvonik in ga pokrili s čebulasto streho. Baročna oprema je iz 17. stoletja. V zunanjo fasado cerkve je vgrajenih več nagrobnikov, najstarejši med njimi je iz leta 1595. Moram pohvaliti vse sodelavce, kateri pomagajo pri pastoralnem delu gospodu župniku Marku Drevenšku.

Podružnice:
1. sv. Janez Krstnik, rojstvo, Spodnja Muta
2. sv. Marija - Marijino obiskanje, Marija ob Bistrici
3. sv. Peter, apostol, Ribičje
4. sv. Primož in Felicijan, nad Muto
5. sv. Štefan, mučeništvo, Gortina

Vabljeni k ogledu oddaje o predstavitvi župnije Muta na Koroškem v dravski dolini.

Zahvaljujemo se gledalcem oddaje Pot–i za zvesto pisanje na elektronski naslov.

Mir in dobro vsem.